Jump to content

-aich

From Wiktionary, the free dictionary
See also: Aich and aich

Scottish Gaelic

[edit]

Alternative forms

[edit]
  • -ich (slender version)

Suffix

[edit]

-aich

  1. Suffix used to form verbs; semi-productive in Scottish Gaelic.

Conjugation

[edit]
Participles
Conjugation of -aich (regular)
stem -aich
verbal noun -ach
past participle -aichte
singular plural impersonal
first second third m/f first second third
independent past -aich mi -aich thu -aich e/i -aich sinn -aich sibh -aich iad -aicheadh
future -aichidh mi -aichidh tu -aichidh e/i -aichidh sinn -aichidh sibh -aichidh iad -aichear
-aichtear
conditional -aichinn -aicheadh tu -aicheadh e/i -aicheamaid
-aicheadh sinn
-aicheadh sibh -aicheadh iad -aichteadh
-aichist1
-aichiste1
negative past cha do -aich mi cha do -aich thu cha do -aich e/i cha do -aich sinn cha do -aich sibh cha do -aich iad cha do -aicheadh
future cha -aich mi cha -aich thu cha -aich e/i cha -aich sinn cha -aich sibh cha -aich iad cha -aichear
cha -aichtear
conditional cha -aichinn cha -aicheadh tu cha -aicheadh e/i cha -aicheamaid
cha -aicheadh sinn
cha -aicheadh sibh cha -aicheadh iad cha -aichteadh
cha -aichist1
cha -aichiste1
affirmative
interrogative
past an do -aich mi? an do -aich thu? an do -aich e/i? an do -aich sinn? an do -aich sibh? an do -aich iad? an do -aicheadh?
future an -aich mi? an -aich thu? an -aich e/i? an -aich sinn? an -aich sibh? an -aich iad? an -aichear?
an -aichtear?
conditional an -aichinn? an -aicheadh tu? an -aicheadh e/i? an -aicheamaid?
an -aicheadh sinn?
an -aicheadh sibh? an -aicheadh iad? an -aichteadh?
an -aichist?1
an -aichiste?1
negative
interrogative
past nach do -aich mi? nach do -aich thu? nach do -aich e/i? nach do -aich sinn? nach do -aich sibh? nach do -aich iad? nach do -aicheadh?
future nach -aich mi? nach -aich thu? nach -aich e/i? nach -aich sinn? nach -aich sibh? nach -aich iad? nach -aichear?
nach -aichtear?
conditional nach -aichinn? nach -aicheadh tu? nach -aicheadh e/i? nach -aicheamaid?
nach -aicheadh sinn?
nach -aicheadh sibh? nach -aicheadh iad? nach -aichteadh?
nach -aichist?1
nach -aichiste?1
relative
future
affirmative (ma) -aicheas mi (ma) -aicheas thu (ma) -aicheas e/i (ma) -aicheas sinn (ma) -aicheas sibh (ma) -aicheas iad (ma) -aichear
negative (mur) -aich mi (mur) -aich thu (mur) -aich e/i (mur) -aich sinn (mur) -aich sibh (mur) -aich iad (mur) -aichear
(mur) -aichtear
imperative -aicheam -aich -aicheadh e/i -aicheamaid -aichibh -aicheadh iad -aichear
-aichtear

1 Lewis dialect form

Derived terms

[edit]