harap etmek
Appearance
Turkish
[edit]Etymology
[edit]Inherited from Ottoman Turkish خراب اتمك (harâb etmek).
Verb
[edit]- to devastate
- to destroy
- to ruin
- to lay waste
- to wreak havoc
Conjugation
[edit]Conjugation of harap etmek
Positive conjugation | |||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
singular | plural | ||||||||||||||
1st (ben) | 2nd (sen) | 3rd (o) | 1st (biz) | 2nd (siz) | 3rd (onlar) | ||||||||||
aorist | aorist | simple | harap ederim | harap edersin | harap eder | harap ederiz | harap edersiniz | harap ederler | |||||||
past | harap ederdim | harap ederdin | harap ederdi | harap ederdik | harap ederdiniz | harap ederlerdi | |||||||||
inferential | harap edermişim | harap edermişsin | harap edermiş | harap edermişiz | harap edermişsiniz | harap ederlermiş | |||||||||
conditional | harap edersem | harap edersen | harap ederse | harap edersek | harap ederseniz | harap ederlerse | |||||||||
continuous | continuous | simple | harap ediyorum | harap ediyorsun | harap ediyor | harap ediyoruz | harap ediyorsunuz | harap ediyorlar | |||||||
past | harap ediyordum | harap ediyordun | harap ediyordu | harap ediyorduk | harap ediyordunuz | harap ediyorlardı | |||||||||
inferential | harap ediyormuşum | harap ediyormuşsun | harap ediyormuş | harap ediyormuşuz | harap ediyormuşsunuz | harap ediyorlarmış | |||||||||
conditional | harap ediyorsam | harap ediyorsan | harap ediyorsa | harap ediyorsak | harap ediyorsanız | harap ediyorlarsa | |||||||||
inferential | inferential | simple | harap etmişim | harap etmişsin | harap etmiş | harap etmişiz | harap etmişsiniz | harap etmişler | |||||||
past | harap etmiştim | harap etmiştin | harap etmişti | harap etmiştik | harap etmiştiniz | harap etmişlerdi | |||||||||
inferential | harap etmişmişim | harap etmişmişsin | harap etmişmiş | harap etmişmişiz | harap etmişmişsiniz | harap etmişlermiş | |||||||||
conditional | harap etmişsem | harap etmişsen | harap etmişse | harap etmişsek | harap etmişseniz | harap etmişlerse | |||||||||
future | future | simple | harap edeceğim | harap edeceksin | harap edecek | harap edeceğiz | harap edeceksiniz | harap edecekler | |||||||
past | harap edecektim | harap edecektin | harap edecekti | harap edecektik | harap edecektiniz | harap edeceklerdi | |||||||||
inferential | harap edecekmişim | harap edecekmişsin | harap edecekmiş | harap edecekmişiz | harap edecekmişsiniz | harap edeceklermiş | |||||||||
conditional | harap edeceksem | harap edeceksen | harap edecekse | harap edeceksek | harap edecekseniz | harap edeceklerse | |||||||||
progressive | progressive | simple | harap etmekteyim | harap etmektesin | harap etmekte | harap etmekteyiz | harap etmektesiniz | harap etmekteler | |||||||
past | harap etmekteydim | harap etmekteydin | harap etmekteydi | harap etmekteydik | harap etmekteydiniz | harap etmektelerdi | |||||||||
inferential | harap etmekteymişim | harap etmekteymişsin | harap etmekteymiş | harap etmekteymişiz | harap etmekteymişsiniz | harap etmektelermiş | |||||||||
conditional | harap etmekteysem | harap etmekteysen | harap etmekteyse | harap etmekteysek | harap etmekteyseniz | harap etmektelerse | |||||||||
necessitative | necessitative | simple | harap etmeliyim | harap etmelisin | harap etmeli | harap etmeliyiz | harap etmelisiniz | harap etmeliler | |||||||
past | harap etmeliydim | harap etmeliydin | harap etmeliydi | harap etmeliydik | harap etmeliydiniz | harap etmelilerdi | |||||||||
inferential | harap etmeliymişim | harap etmeliymişsin | harap etmeliymiş | harap etmeliymişiz | harap etmeliymişsiniz | harap etmelilermiş | |||||||||
conditional | harap etmeliysem | harap etmeliysen | harap etmeliyse | harap etmeliysek | harap etmeliyseniz | harap etmelilerse | |||||||||
past | past | simple | harap ettim | harap ettin | harap etti | harap ettik | harap ettiniz | harap ettiler | |||||||
conditional | harap ettiysem | harap ettiysen | harap ettiyse | harap ettiysek | harap ettiyseniz | harap ettilerse | |||||||||
conditional | conditional | simple | harap etsem | harap etsen | harap etse | harap etsek | harap etseniz | harap etseler | |||||||
past | harap etseydim | harap etseydin | harap etseydi | harap etseydik | harap etseydiniz | harap etselerdi | |||||||||
inferential | harap etseymişim | harap etseymişsin | harap etseymiş | harap etseymişiz | harap etseymişsiniz | harap etselermiş | |||||||||
optative | harap edeyim | harap edesin | harap ede | harap edelim | harap edesiniz | harap edeler | |||||||||
imperative | imperative | simple | harap et | harap etsin | harap edin | harap etsinler | |||||||||
formal | harap ediniz | harap ediniz | |||||||||||||
informal | harap etsene | harap etsenize | |||||||||||||
infinitive | harap etmek | ||||||||||||||
verbal noun | harap etme | ||||||||||||||
impersonal participle | impersonal participle | harap eden, harap etmiş, harap edecek | imperfective | harap eden | |||||||||||
perfective | harap etmiş | ||||||||||||||
prospective | harap edecek | ||||||||||||||
personal participle | non-prospective | harap ettiğim | harap ettiğin | harap ettiği | harap ettiğimiz | harap ettiğiniz | harap ettikleri | ||||||||
prospective | harap edeceğim | harap edeceğin | harap edeceği | harap edeceğimiz | harap edeceğiniz | harap edecekleri | |||||||||
temporal adverb | temporal adverb | harap ederken1, harap edince, harap edip, harap edeli, harap edesiye, harap ettikçe | simple | harap ederken1 | |||||||||||
specific | harap edince | ||||||||||||||
perfective | harap edip | ||||||||||||||
"since" | harap edeli | ||||||||||||||
"until" | harap edesiye | ||||||||||||||
"as long as" | harap ettikçe | ||||||||||||||
modal adverb | modal adverb | harap ederek, harap ede ede, harap edercesine1 | simple | harap ederek | |||||||||||
reduplicated | harap ede ede | ||||||||||||||
"as if" | harap edercesine1 | ||||||||||||||
1) The suffixes -ken and -cesine may be suffixed to the base form of any of the following tenses: aorist, continuous, inferential (even when it follows another suffix), and future. |
Show negative conjugation:
Negative conjugation | |||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
singular | plural | ||||||||||||||
1st (ben) | 2nd (sen) | 3rd (o) | 1st (biz) | 2nd (siz) | 3rd (onlar) | ||||||||||
aorist | aorist | simple | harap etmem | harap etmezsin | harap etmez | harap etmeyiz | harap etmezsiniz | harap etmezler | |||||||
past | harap etmezdim | harap etmezdin | harap etmezdi | harap etmezdik | harap etmezdiniz | harap etmezlerdi | |||||||||
inferential | harap etmezmişim | harap etmezmişsin | harap etmezmiş | harap etmezmişiz | harap etmezmişsiniz | harap etmezlermiş | |||||||||
conditional | harap etmezsem | harap etmezsen | harap etmezse | harap etmezsek | harap etmezseniz | harap etmezlerse | |||||||||
continuous | continuous | simple | harap etmiyorum | harap etmiyorsun | harap etmiyor | harap etmiyoruz | harap etmiyorsunuz | harap etmiyorlar | |||||||
past | harap etmiyordum | harap etmiyordun | harap etmiyordu | harap etmiyorduk | harap etmiyordunuz | harap etmiyorlardı | |||||||||
inferential | harap etmiyormuşum | harap etmiyormuşsun | harap etmiyormuş | harap etmiyormuşuz | harap etmiyormuşsunuz | harap etmiyorlarmış | |||||||||
conditional | harap etmiyorsam | harap etmiyorsan | harap etmiyorsa | harap etmiyorsak | harap etmiyorsanız | harap etmiyorlarsa | |||||||||
inferential | inferential | simple | harap etmemişim | harap etmemişsin | harap etmemiş | harap etmemişiz | harap etmemişsiniz | harap etmemişler | |||||||
past | harap etmemiştim | harap etmemiştin | harap etmemişti | harap etmemiştik | harap etmemiştiniz | harap etmemişlerdi | |||||||||
inferential | harap etmemişmişim | harap etmemişmişsin | harap etmemişmiş | harap etmemişmişiz | harap etmemişmişsiniz | harap etmemişlermiş | |||||||||
conditional | harap etmemişsem | harap etmemişsen | harap etmemişse | harap etmemişsek | harap etmemişseniz | harap etmemişlerse | |||||||||
future | future | simple | harap etmeyeceğim | harap etmeyeceksin | harap etmeyecek | harap etmeyeceğiz | harap etmeyeceksiniz | harap etmeyecekler | |||||||
past | harap etmeyecektim | harap etmeyecektin | harap etmeyecekti | harap etmeyecektik | harap etmeyecektiniz | harap etmeyeceklerdi | |||||||||
inferential | harap etmeyecekmişim | harap etmeyecekmişsin | harap etmeyecekmiş | harap etmeyecekmişiz | harap etmeyecekmişsiniz | harap etmeyeceklermiş | |||||||||
conditional | harap etmeyeceksem | harap etmeyeceksen | harap etmeyecekse | harap etmeyeceksek | harap etmeyecekseniz | harap etmeyeceklerse | |||||||||
progressive | progressive | simple | harap etmemekteyim | harap etmemektesin | harap etmemekte | harap etmemekteyiz | harap etmemektesiniz | harap etmemekteler | |||||||
past | harap etmemekteydim | harap etmemekteydin | harap etmemekteydi | harap etmemekteydik | harap etmemekteydiniz | harap etmemektelerdi | |||||||||
inferential | harap etmemekteymişim | harap etmemekteymişsin | harap etmemekteymiş | harap etmemekteymişiz | harap etmemekteymişsiniz | harap etmemektelermiş | |||||||||
conditional | harap etmemekteysem | harap etmemekteysen | harap etmemekteyse | harap etmemekteysek | harap etmemekteyseniz | harap etmemektelerse | |||||||||
necessitative | necessitative | simple | harap etmemeliyim | harap etmemelisin | harap etmemeli | harap etmemeliyiz | harap etmemelisiniz | harap etmemeliler | |||||||
past | harap etmemeliydim | harap etmemeliydin | harap etmemeliydi | harap etmemeliydik | harap etmemeliydiniz | harap etmemelilerdi | |||||||||
inferential | harap etmemeliymişim | harap etmemeliymişsin | harap etmemeliymiş | harap etmemeliymişiz | harap etmemeliymişsiniz | harap etmemelilermiş | |||||||||
conditional | harap etmemeliysem | harap etmemeliysen | harap etmemeliyse | harap etmemeliysek | harap etmemeliyseniz | harap etmemelilerse | |||||||||
past | past | simple | harap etmedim | harap etmedin | harap etmedi | harap etmedik | harap etmediniz | harap etmediler | |||||||
conditional | harap etmediysem | harap etmediysen | harap etmediyse | harap etmediysek | harap etmediyseniz | harap etmedilerse | |||||||||
conditional | conditional | simple | harap etmesem | harap etmesen | harap etmese | harap etmesek | harap etmeseniz | harap etmeseler | |||||||
past | harap etmeseydim | harap etmeseydin | harap etmeseydi | harap etmeseydik | harap etmeseydiniz | harap etmeselerdi | |||||||||
inferential | harap etmeseymişim | harap etmeseymişsin | harap etmeseymiş | harap etmeseymişiz | harap etmeseymişsiniz | harap etmeselermiş | |||||||||
optative | harap etmeyeyim | harap etmeyesin | harap etmeye | harap etmeyelim | harap etmeyesiniz | harap etmeyeler | |||||||||
imperative | imperative | simple | harap etme | harap etmesin | harap etmeyin | harap etmesinler | |||||||||
formal | harap etmeyiniz | harap etmeyiniz | |||||||||||||
informal | harap etmesene | harap etmesenize | |||||||||||||
infinitive | harap etmemek | ||||||||||||||
verbal noun | harap etmeme | ||||||||||||||
impersonal participle | impersonal participle | harap etmeyen, harap etmemiş, harap etmeyecek | imperfective | harap etmeyen | |||||||||||
perfective | harap etmemiş | ||||||||||||||
prospective | harap etmeyecek | ||||||||||||||
personal participle | non-prospective | harap etmediğim | harap etmediğin | harap etmediği | harap etmediğimiz | harap etmediğiniz | harap etmedikleri | ||||||||
prospective | harap etmeyeceğim | harap etmeyeceğin | harap etmeyeceği | harap etmeyeceğimiz | harap etmeyeceğiniz | harap etmeyecekleri | |||||||||
temporal adverb | temporal adverb | harap etmezken1, harap etmeyince, harap etmeyip, harap etmeyeli, harap etmeyesiye, harap etmedikçe | simple | harap etmezken1 | |||||||||||
specific | harap etmeyince | ||||||||||||||
perfective | harap etmeyip | ||||||||||||||
"since" | harap etmeyeli | ||||||||||||||
"until" | harap etmeyesiye | ||||||||||||||
"as long as" | harap etmedikçe | ||||||||||||||
modal adverb | modal adverb | harap etmeyerek, harap etmeye etmeye, harap etmezcesine1 | simple | harap etmeyerek | |||||||||||
reduplicated | harap etmeye etmeye | ||||||||||||||
"as if" | harap etmezcesine1 | ||||||||||||||
1) The suffixes -ken and -cesine may be suffixed to the base form of any of the following tenses: aorist, continuous, inferential (even when it follows another suffix), and future. |
Show potential conjugation:
Potential conjugation | |||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
singular | plural | ||||||||||||||
1st (ben) | 2nd (sen) | 3rd (o) | 1st (biz) | 2nd (siz) | 3rd (onlar) | ||||||||||
aorist | aorist | simple | harap edebilirim | harap edebilirsin | harap edebilir | harap edebiliriz | harap edebilirsiniz | harap edebilirler | |||||||
past | harap edebilirdim | harap edebilirdin | harap edebilirdi | harap edebilirdik | harap edebilirdiniz | harap edebilirlerdi | |||||||||
inferential | harap edebilirmişim | harap edebilirmişsin | harap edebilirmiş | harap edebilirmişiz | harap edebilirmişsiniz | harap edebilirlermiş | |||||||||
conditional | harap edebilirsem | harap edebilirsen | harap edebilirse | harap edebilirsek | harap edebilirseniz | harap edebilirlerse | |||||||||
continuous | continuous | simple | harap edebiliyorum | harap edebiliyorsun | harap edebiliyor | harap edebiliyoruz | harap edebiliyorsunuz | harap edebiliyorlar | |||||||
past | harap edebiliyordum | harap edebiliyordun | harap edebiliyordu | harap edebiliyorduk | harap edebiliyordunuz | harap edebiliyorlardı | |||||||||
inferential | harap edebiliyormuşum | harap edebiliyormuşsun | harap edebiliyormuş | harap edebiliyormuşuz | harap edebiliyormuşsunuz | harap edebiliyorlarmış | |||||||||
conditional | harap edebiliyorsam | harap edebiliyorsan | harap edebiliyorsa | harap edebiliyorsak | harap edebiliyorsanız | harap edebiliyorlarsa | |||||||||
inferential | inferential | simple | harap edebilmişim | harap edebilmişsin | harap edebilmiş | harap edebilmişiz | harap edebilmişsiniz | harap edebilmişler | |||||||
past | harap edebilmiştim | harap edebilmiştin | harap edebilmişti | harap edebilmiştik | harap edebilmiştiniz | harap edebilmişlerdi | |||||||||
inferential | harap edebilmişmişim | harap edebilmişmişsin | harap edebilmişmiş | harap edebilmişmişiz | harap edebilmişmişsiniz | harap edebilmişlermiş | |||||||||
conditional | harap edebilmişsem | harap edebilmişsen | harap edebilmişse | harap edebilmişsek | harap edebilmişseniz | harap edebilmişlerse | |||||||||
future | future | simple | harap edebileceğim | harap edebileceksin | harap edebilecek | harap edebileceğiz | harap edebileceksiniz | harap edebilecekler | |||||||
past | harap edebilecektim | harap edebilecektin | harap edebilecekti | harap edebilecektik | harap edebilecektiniz | harap edebileceklerdi | |||||||||
inferential | harap edebilecekmişim | harap edebilecekmişsin | harap edebilecekmiş | harap edebilecekmişiz | harap edebilecekmişsiniz | harap edebileceklermiş | |||||||||
conditional | harap edebileceksem | harap edebileceksen | harap edebilecekse | harap edebileceksek | harap edebilecekseniz | harap edebileceklerse | |||||||||
progressive | progressive | simple | harap edebilmekteyim | harap edebilmektesin | harap edebilmekte | harap edebilmekteyiz | harap edebilmektesiniz | harap edebilmekteler | |||||||
past | harap edebilmekteydim | harap edebilmekteydin | harap edebilmekteydi | harap edebilmekteydik | harap edebilmekteydiniz | harap edebilmektelerdi | |||||||||
inferential | harap edebilmekteymişim | harap edebilmekteymişsin | harap edebilmekteymiş | harap edebilmekteymişiz | harap edebilmekteymişsiniz | harap edebilmektelermiş | |||||||||
conditional | harap edebilmekteysem | harap edebilmekteysen | harap edebilmekteyse | harap edebilmekteysek | harap edebilmekteyseniz | harap edebilmektelerse | |||||||||
necessitative | necessitative | simple | harap edebilmeliyim | harap edebilmelisin | harap edebilmeli | harap edebilmeliyiz | harap edebilmelisiniz | harap edebilmeliler | |||||||
past | harap edebilmeliydim | harap edebilmeliydin | harap edebilmeliydi | harap edebilmeliydik | harap edebilmeliydiniz | harap edebilmelilerdi | |||||||||
inferential | harap edebilmeliymişim | harap edebilmeliymişsin | harap edebilmeliymiş | harap edebilmeliymişiz | harap edebilmeliymişsiniz | harap edebilmelilermiş | |||||||||
conditional | harap edebilmeliysem | harap edebilmeliysen | harap edebilmeliyse | harap edebilmeliysek | harap edebilmeliyseniz | harap edebilmelilerse | |||||||||
past | past | simple | harap edebildim | harap edebildin | harap edebildi | harap edebildik | harap edebildiniz | harap edebildiler | |||||||
conditional | harap edebildiysem | harap edebildiysen | harap edebildiyse | harap edebildiysek | harap edebildiyseniz | harap edebildilerse | |||||||||
conditional | conditional | simple | harap edebilsem | harap edebilsen | harap edebilse | harap edebilsek | harap edebilseniz | harap edebilseler | |||||||
past | harap edebilseydim | harap edebilseydin | harap edebilseydi | harap edebilseydik | harap edebilseydiniz | harap edebilselerdi | |||||||||
inferential | harap edebilseymişim | harap edebilseymişsin | harap edebilseymiş | harap edebilseymişiz | harap edebilseymişsiniz | harap edebilselermiş | |||||||||
optative | harap edebileyim | harap edebilesin | harap edebile | harap edebilelim | harap edebilesiniz | harap edebileler | |||||||||
imperative | imperative | simple | harap edebil | harap edebilsin | harap edebilin | harap edebilsinler | |||||||||
formal | harap edebiliniz | harap edebiliniz | |||||||||||||
informal | harap edebilsene | harap edebilsenize | |||||||||||||
infinitive | harap edebilmek | ||||||||||||||
verbal noun | harap edebilme | ||||||||||||||
impersonal participle | impersonal participle | harap edebilen, harap edebilmiş, harap edebilecek | imperfective | harap edebilen | |||||||||||
perfective | harap edebilmiş | ||||||||||||||
prospective | harap edebilecek | ||||||||||||||
personal participle | non-prospective | harap edebildiğim | harap edebildiğin | harap edebildiği | harap edebildiğimiz | harap edebildiğiniz | harap edebildikleri | ||||||||
prospective | harap edebileceğim | harap edebileceğin | harap edebileceği | harap edebileceğimiz | harap edebileceğiniz | harap edebilecekleri | |||||||||
temporal adverb | temporal adverb | harap edebilirken1, harap edebilince, harap edebilip, harap edebileli, harap edebilesiye, harap edebildikçe | simple | harap edebilirken1 | |||||||||||
specific | harap edebilince | ||||||||||||||
perfective | harap edebilip | ||||||||||||||
"since" | harap edebileli | ||||||||||||||
"until" | harap edebilesiye | ||||||||||||||
"as long as" | harap edebildikçe | ||||||||||||||
modal adverb | modal adverb | harap edebilerek, harap edebile edebile, harap edebilircesine1 | simple | harap edebilerek | |||||||||||
reduplicated | harap edebile edebile | ||||||||||||||
"as if" | harap edebilircesine1 | ||||||||||||||
1) The suffixes -ken and -cesine may be suffixed to the base form of any of the following tenses: aorist, continuous, inferential (even when it follows another suffix), and future. |
Show impotential conjugation:
Impotential conjugation | |||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
singular | plural | ||||||||||||||
1st (ben) | 2nd (sen) | 3rd (o) | 1st (biz) | 2nd (siz) | 3rd (onlar) | ||||||||||
aorist | aorist | simple | harap edemem | harap edemezsin | harap edemez | harap edemeyiz | harap edemezsiniz | harap edemezler | |||||||
past | harap edemezdim | harap edemezdin | harap edemezdi | harap edemezdik | harap edemezdiniz | harap edemezlerdi | |||||||||
inferential | harap edemezmişim | harap edemezmişsin | harap edemezmiş | harap edemezmişiz | harap edemezmişsiniz | harap edemezlermiş | |||||||||
conditional | harap edemezsem | harap edemezsen | harap edemezse | harap edemezsek | harap edemezseniz | harap edemezlerse | |||||||||
continuous | continuous | simple | harap edemiyorum | harap edemiyorsun | harap edemiyor | harap edemiyoruz | harap edemiyorsunuz | harap edemiyorlar | |||||||
past | harap edemiyordum | harap edemiyordun | harap edemiyordu | harap edemiyorduk | harap edemiyordunuz | harap edemiyorlardı | |||||||||
inferential | harap edemiyormuşum | harap edemiyormuşsun | harap edemiyormuş | harap edemiyormuşuz | harap edemiyormuşsunuz | harap edemiyorlarmış | |||||||||
conditional | harap edemiyorsam | harap edemiyorsan | harap edemiyorsa | harap edemiyorsak | harap edemiyorsanız | harap edemiyorlarsa | |||||||||
inferential | inferential | simple | harap edememişim | harap edememişsin | harap edememiş | harap edememişiz | harap edememişsiniz | harap edememişler | |||||||
past | harap edememiştim | harap edememiştin | harap edememişti | harap edememiştik | harap edememiştiniz | harap edememişlerdi | |||||||||
inferential | harap edememişmişim | harap edememişmişsin | harap edememişmiş | harap edememişmişiz | harap edememişmişsiniz | harap edememişlermiş | |||||||||
conditional | harap edememişsem | harap edememişsen | harap edememişse | harap edememişsek | harap edememişseniz | harap edememişlerse | |||||||||
future | future | simple | harap edemeyeceğim | harap edemeyeceksin | harap edemeyecek | harap edemeyeceğiz | harap edemeyeceksiniz | harap edemeyecekler | |||||||
past | harap edemeyecektim | harap edemeyecektin | harap edemeyecekti | harap edemeyecektik | harap edemeyecektiniz | harap edemeyeceklerdi | |||||||||
inferential | harap edemeyecekmişim | harap edemeyecekmişsin | harap edemeyecekmiş | harap edemeyecekmişiz | harap edemeyecekmişsiniz | harap edemeyeceklermiş | |||||||||
conditional | harap edemeyeceksem | harap edemeyeceksen | harap edemeyecekse | harap edemeyeceksek | harap edemeyecekseniz | harap edemeyeceklerse | |||||||||
progressive | progressive | simple | harap edememekteyim | harap edememektesin | harap edememekte | harap edememekteyiz | harap edememektesiniz | harap edememekteler | |||||||
past | harap edememekteydim | harap edememekteydin | harap edememekteydi | harap edememekteydik | harap edememekteydiniz | harap edememektelerdi | |||||||||
inferential | harap edememekteymişim | harap edememekteymişsin | harap edememekteymiş | harap edememekteymişiz | harap edememekteymişsiniz | harap edememektelermiş | |||||||||
conditional | harap edememekteysem | harap edememekteysen | harap edememekteyse | harap edememekteysek | harap edememekteyseniz | harap edememektelerse | |||||||||
necessitative | necessitative | simple | harap edememeliyim | harap edememelisin | harap edememeli | harap edememeliyiz | harap edememelisiniz | harap edememeliler | |||||||
past | harap edememeliydim | harap edememeliydin | harap edememeliydi | harap edememeliydik | harap edememeliydiniz | harap edememelilerdi | |||||||||
inferential | harap edememeliymişim | harap edememeliymişsin | harap edememeliymiş | harap edememeliymişiz | harap edememeliymişsiniz | harap edememelilermiş | |||||||||
conditional | harap edememeliysem | harap edememeliysen | harap edememeliyse | harap edememeliysek | harap edememeliyseniz | harap edememelilerse | |||||||||
past | past | simple | harap edemedim | harap edemedin | harap edemedi | harap edemedik | harap edemediniz | harap edemediler | |||||||
conditional | harap edemediysem | harap edemediysen | harap edemediyse | harap edemediysek | harap edemediyseniz | harap edemedilerse | |||||||||
conditional | conditional | simple | harap edemesem | harap edemesen | harap edemese | harap edemesek | harap edemeseniz | harap edemeseler | |||||||
past | harap edemeseydim | harap edemeseydin | harap edemeseydi | harap edemeseydik | harap edemeseydiniz | harap edemeselerdi | |||||||||
inferential | harap edemeseymişim | harap edemeseymişsin | harap edemeseymiş | harap edemeseymişiz | harap edemeseymişsiniz | harap edemeselermiş | |||||||||
optative | harap edemeyeyim | harap edemeyesin | harap edemeye | harap edemeyelim | harap edemeyesiniz | harap edemeyeler | |||||||||
imperative | imperative | simple | harap edeme | harap edemesin | harap edemeyin | harap edemesinler | |||||||||
formal | harap edemeyiniz | harap edemeyiniz | |||||||||||||
informal | harap edemesene | harap edemesenize | |||||||||||||
infinitive | harap edememek | ||||||||||||||
verbal noun | harap edememe | ||||||||||||||
impersonal participle | impersonal participle | harap edemeyen, harap edememiş, harap edemeyecek | imperfective | harap edemeyen | |||||||||||
perfective | harap edememiş | ||||||||||||||
prospective | harap edemeyecek | ||||||||||||||
personal participle | non-prospective | harap edemediğim | harap edemediğin | harap edemediği | harap edemediğimiz | harap edemediğiniz | harap edemedikleri | ||||||||
prospective | harap edemeyeceğim | harap edemeyeceğin | harap edemeyeceği | harap edemeyeceğimiz | harap edemeyeceğiniz | harap edemeyecekleri | |||||||||
temporal adverb | temporal adverb | harap edemezken1, harap edemeyince, harap edemeyip, harap edemeyeli, harap edemeyesiye, harap edemedikçe | simple | harap edemezken1 | |||||||||||
specific | harap edemeyince | ||||||||||||||
perfective | harap edemeyip | ||||||||||||||
"since" | harap edemeyeli | ||||||||||||||
"until" | harap edemeyesiye | ||||||||||||||
"as long as" | harap edemedikçe | ||||||||||||||
modal adverb | modal adverb | harap edemeyerek, harap edemeye edemeye, harap edemezcesine1 | simple | harap edemeyerek | |||||||||||
reduplicated | harap edemeye edemeye | ||||||||||||||
"as if" | harap edemezcesine1 | ||||||||||||||
1) The suffixes -ken and -cesine may be suffixed to the base form of any of the following tenses: aorist, continuous, inferential (even when it follows another suffix), and future. |
Further reading
[edit]- “harap etmek”, in Turkish dictionaries, Türk Dil Kurumu